03 Ocak 2014

Huzur içinde çimenlerde kendini yalarken, birden sıkılmış ve kendine bir sorun yaratmıştı.

ile Gürkan ATILGAN

Onu rahatsız edecek hiç bir şey barındırmayan çimenlikte deli gibi tepinmeye başladı. Büyük bir panik havası içindeydi. Uzun çim ile kavgaya tutuşmuştu. Huzur içinde çimenlerde kendini yalarken, birden sıkılmış ve kendine bir sorun yaratmıştı. Çimenlerdeki kediydi kadınlar belki de, huzurlu anlarda, aslında sorun teşkil etmeyen bir şeye takılmak, onunla uğraşmak, kavga etmek, ihtiyaç duydukları bir şeydi.

Sigara içmek için ofisten aşağıya indiğimde, binanın önündeki çimenlik alanda şirin bir yavru kedi gördüm. Huzurla patilerini yalıyordu. Onu izleyerek hafif bir tebessümle sigaramı içmeye başladım. İnsanoğlu olarak, yavru kedi izlerken aptal bir tebessüm yerleştirirdik suratımıza, kural buydu. Yaptığı hareketler hem şirin hem de salakça gelirdi bize. “Salak” derdik bir yandan sırıtarak. “Salak” kelimesi, ne hikmetse bir sevgi sözcüğüydü bizim için. Sevgililerimize de bu şekilde seslenirdik bize şirin geldiklerinde.

Ben bunları düşünürken, ansızın huzuru kaçtı kedinin. İleride bir yere baktı. Gözlerini diktiği yerde görebildiğim kadarıyla bir şey yoktu. Fakat o oldukça şaşırmış gibiydi. Gergin bir hal aldı vücudu. Bir hamle yaptı ileri. Diğerlerinden biraz daha uzun kesilmiş bir çimen burnuna değdi, geriye zıpladı, çimene pençe attı. Etrafında bir tur döndü,.Lakin tam dönerken, uzun çim bu seferde kuyruğuna değdi. Havada zıplayarak bu tekrar o tarafa döndü. Onu rahatsız edecek hiç bir şey barındırmayan çimenlikte deli gibi tepinmeye başladı. Büyük bir panik havası içindeydi. Uzun çim ile kavgaya tutuşmuştu. Huzur içinde çimenlerde kendini yalarken, birden sıkılmış ve kendine bir sorun yaratmıştı. Çok şirin geldi bu tavrı bana, gülümseyerek “salak” dedim.

Çimenlerdeki kediydi kadınlar belki de, huzurlu anlarda, aslında sorun teşkil etmeyen bir şeye takılmak, onunla uğraşmak, kavga etmek, ihtiyaç duydukları bir şeydi.

Eksper Mental
http://ekspermental.blogspot.com/2014/01/9-kiz-huzurdan-sklan-sevgilinin-tartsma.html